Aromaterapie v České republice nemá dlouholetou tradici, tak jako například ve Francii. Povědomí o tom, co aromaterapie je, kde najdete aromaterapeuta a s čím by vám mohl pomoci, je malé. Aromaterapeuti v České republice jsou často dovozci a výrobci éterických olejů, výrobci přírodní kosmetiky, parfuméři, maséři, kosmetičky, fyzioterapeuti, psychologové, porodní asistentky a jednotlivci, které přitáhla vůně rostlin a touha poznat její účinky.

Z řad lékařů a lékárníků je nás skutečně málo, kteří studujeme aromaterapii a aktivně se jí věnujeme. A tady to všechno začíná, čeští aromaterapeuti pracují v různých oborech, poskytují trochu jiné služby, mají jinou hloubku vědomostí v oblasti zdravotnictví a jiné kompetence ohledně toho, co můžou v oblasti aromaterapeutické péče nabídnout. Samostatné povolání aromaterapeut v České republice není. Aromaterapie se poskytuje jako doplňková služba v uvedených oblastech podnikání a v uvedených oborech.

Kde najdete aromaterapeuty?

Aromaterapeuty sdružuje Asociace českých aromaterapeutů, www.aromaterapie.cz. Na jejích stránkách najdete seznam registrovaných aromaterapeutů. Vzdělávání aromaterapeutům poskytuje Institut aromaterapie, www.aromaterapie.cz/institut-aromaterapie/o-nas/.  Máme aromaterapeuty, kteří studovali v zahraničí a mají mezinárodně uznávané vzdělání. Úroveň vyškolených aromaterapeutů je různá, a to proto, že ji studují jak lidé se zdravotnickým vzděláním, tak laici, a každý k tomu pracuje v jiném oboru. V České republice je velice těžké poskytnout jednotný standard v aromaterapeutické péči.

Pozor!

Články o aromaterapii a rady, jak používat éterické oleje, najdete křížem krážem na internetu od různých autorů. Nedá se věřit všemu, co na internetu najdete, ale to už určitě dobře víte. V oblasti aromaterapie to platí mnohonásobně, protože jde o zdraví. Je vhodné podívat se na profil autora. Dívejte se, jestli uvádí, z jakých zdrojů čerpá. To vám může pomoci při výběru, kde budete hledat užitečné informace z oblasti aromaterapie.

 

Aromaterapie v českém zdravotnictví

Oficiálně se tento pojem v českém zdravotnictví a v lékárnách nepoužívá. Většina lékařů a lékárníků se nevěnuje doplňkovým terapiím ve své praxi. Nemají čas uvažovat nad tím, že to, co voní, může i léčit, proto vám o aromaterapii ani nic neřeknou a téměř nic o ní nevědí.  Věřím, že se časem najdou nadšenci, kteří si všimnou možností, které aromaterapie nabízí, a začnou je ve své lékařské a lékárnické praxi používat. Lékárníci mají možnost ve svých laboratořích na recept namíchat i aromaterapeutický přípravek, což je úžasné, ale chce to spolupráci, osvětu a jít po nových cestách. To platí jak pro odborníky, tak pro veřejnost, která by tuto službu mohla využít.

Pokud patříte do řad lékařů nebo lékárníků a práce s éterickými oleji vám je sympatická nebo už s aromaterapií dokonce pracujete, budu ráda, když mě oslovíte. Velice ráda podpořím podmínky pro rozvoj klinické aromaterapie v České republice. Těším se na spolupráci.

Tento článek jsem připravovala v dubnu 2020 a informace, které v něm uvádím, se vztahují k danému období.