Vůně a emoce

Z určitého úhlu pohledu by se dalo říci, že nás vůně nenápadně vedou životem a pomáhají nám lépe rozeznat, co je pro nás dobré a co ne. Náš nos se nemýlí a ve spolupráci s mozkem a srdcem jednoznačně vyhodnotí, co nám voní a co ne.
Čichové receptory zachytávají molekuly vůní a pachů ze vzduchu. Ty se rozpouští ve hlenové vrstvě na čichové sliznici. Čichový vjem pokračuje do hlavního čichového centra, umístěného za nosem. Odtud je vysílán jako nervový impulz do mozku. Čichové buňky jsou propojeny s limbickým systémem, který je centrem našich emocí, pocitů a vybavování vzpomínek.
  Vnímání vůně Určité reakce na vůně jsou hluboce zapsané v mozku. Zápach čpavku (amoniaku) nás upozorní, že je pro nás nebezpečný , pomeranč svou vůní láká k jídlu.Každý člověk má svůj odér (tělesný pach). Jinak voní děti, jinak ženy a muži. Každý člověk má své individuální vnímání vůní. Máme svou vůni lásky, strachu, či štěstí. V dospělosti nám čich pomáhá při výběru partnera. Vystresovaný nervózní člověk voní jinak, než vyrovnaný vstřícný jedinec a my to podvědomě cítíme a rozeznáváme. Vůně a vzpomínky Od narození se u každého z nás vytváří knihovna pachů spojených s různými situacemi. Čím je situace emocionálně silnější, tím intenzivnější je vzpomínka, kterou vůně v budoucnu vyvolá. Zkuste si vybavit nějakou hezkou vzpomínku a vůni, která se k ní pojí. Odzkoušejte si dobrodružství s vnímáním vůní a uvidíte, co se stane.